Oğlu on yaşında olan Yeşim hanım evdeki internet kullanımının önüne ancak şalterleri kapatıp karanlıkta kalarak bir çözüm bulabilmişti. İnternet kullanımının yaşlı, yetişkin, çocuk, genç herkesin ulaşımını bu kadar kolay olması kontrolsüz bir büyümeye ve ulaşıma neden oldu. Yemekte, hastanede, beklerken, arabada seyahat ederken sanki çocuğun bakımına yardımcı bir dadı gibi ona başvurur olduk.

Çocukları sakinleştirme, dikkatini anında üstüne toplaması kriz anlarımızın kurtarıcısı haline geldi. Böylece internet ve ekranların görev ve sorumlulukları da gitgide arttı. Fiziksel olarak yorulmuştu tükenmiş anne babalar tabii ki bu nimetten yararlandı ancak bu mesai uzadıkça SORUNLAR ortaya çıkmaya ebeveynler kendi elleriyle verdikleri ekrandan çocukları alamamaya başladı.

Son zamanlarda Atipik otizim tanılarının erken çocukluk ve bebeklik döneminde ekrana maruz kalma “Pandemide Sosyal İzolasyon ve Tamamlanamayan Sosyalleşme Görevleri” ile doğrudan ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Peki çözüm? Eskiden olduğu gibi yüz yüze iletişim ile çocuğun dikkatini ve saatlerini başka aktivitelere yönlendirme burada ebeveynlerin yaratıcılıkları ve araştırmaları işe yarayacaktır. Ekrandan daha yaratıcı etkinlikler bulmak için gerekli olan sadece sizsiniz ve emeğiniz.